Sposoby na przeziębienie

Autor: | Tagi: , , , | Komentarze: 0 | 19 października, 2021

Najczęstsza infekcja dróg oddechowych to przeziębienie, czyli wirusowe zapalenie błony śluzowej nosa i gardła. Jego przyczyną są głównie wirusy. Wydzielina z nosa może się zagęszczać i stawać żółta lub zielona i nie świadczy to wcale o nadkażeniu bakteryjnym. Najczęściej rodzice radzą sobie sami z infekcją stosując domowe sposoby lub ewentualnie dołączając apteczne specyfiki bez recepty doradzone przez farmaceutę.

Zanim udasz się na wizytę do lekarza pamiętaj, że przychodnia to rezerwuar ludzi chorych i mieszanka wirusów i bakterii. Rozważ czy na pewno jest już ten moment aby z takiej porady skorzystać bo możesz „nadkazić”infekcję wirusową czymś na prawdę wymagającym specjalistycznego leczenia!

Najczęściej przeziębienia przebiegają łagodnie i trwają od 7-10 dni, ulegają samowyleczeniu.

PAMIĘTAJ:

1.PODAJ DZIECKU DUŻO PŁYNÓW, TEŻ ROZGRZEWAJĄCYCH (np. herbata  z malinami, miodem i cytryną – uwaga na alergie!).

2.ZDROWY, DŁUGI SEN TO NAJLEPSZE LEKARSTWO – jeżeli dziecko kaszle w nocy ułóż je wyżej

– w pozycji półsiedzącej.

3.ZASTOSUJ ŚRODKI P/WIRUSOWE OGÓLNODOSTĘPNE – poradź się farmaceuty co do wyboru preparaty (np.inosinum, pranobexum, preparaty pelargonii afrykańskiej, czarnego bzu, dzikiej róży, wyciąg z jeżówki, zbiór ziół np.imupret itp.) i P/ZAPALNE (paracetamol- np. apap przeziębienie junior>6 r.ż, ibuprofen) dostępne bez recepty.

4.UZUPEŁNIAJ DIETĘ WITAMINAMI(warzywa, owoce, soki, miód-nie sztuczne suplementy!!), szczególnie witaminą c(ogórki kiszone, kapusta kiszona, aronia, żurawina, czarna porzeczka, cytrusy, zielona pietruszka)i wit d.

5.JAK KATAR TO PŁUKANIE NOSA + KROPLE, SPRAYE Z APTEKI (woda morska, sól hipertoniczna, spraye ze srebrem, preparaty xylometazoliny na krótko), możesz zastosować też plasterki aromatyczne (na przetkanie nosa).

6.JAK BÓL GARDŁA TO SPRAY DO GARDŁA, TABLETKI, LIZAKI DO SSANIA, PŁUKANKI (DLA STARSZYCH DZIECI) – odpowiedni preparat poleci aptekarz.

7.DBAJ O ODPOWIEDNIĄ CYRKULACJĘ I WILGOTNOŚĆ POWIETRZA W POMIESZCZENIACH, WIETRZ JE REGULARNIE! (TEMP DO 21 STOPNI, STOSUJ NAWILŻACZE POWIETRZA).

8.INHALACJE – tylko dla dzieci współpracujących i kiedy pojawia się kaszel, nie stosuj nebulizacji na katar albo profilaktycznie!

Autor: Lekarz Agnieszka Goraj-Komodołowicz

Informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta.