Nowe zasady dotyczące kwarantanny

Autor: | Tagi: | Komentarze: 0 | 16 grudnia, 2021

W dniu 15.12.2021r. weszły z życie nowe przepisy regulujące zasady dotyczące kwarantanny:

W sytuacji kiedy pacjent trafia na izolację to na kwarantannę trafiają również osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkujące z tą osobą , u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Jeżeli takie osoby są zaszczepione przeciwko COVID-19 lub były poddane izolacji, przebywały w izolatorium lub w szpitalu z powodu COVID-19 (nie później niż 6 miesięcy od dnia wprowadzenia do systemu pozytywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2) to mogą zostać zwolnione z kwarantanny po uzyskaniu negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2.

Okres kwarantanny takiej osoby ulega zakończeniu od momentu wprowadzenia do systemu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 uzyskanego przez tę osobę.

Lekarze POZ nie wystawiają zleceń na wykonywanie testów dla domowników osoby zakażonej SARS-CoV-2 .

Aby wykonać test na COVID-19 należy wypełnić formularz na stronie:  https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa-sars-cov-2-w-zwiazku-z-zakazeniem-domownika

lub

uzyskać zlecenie na test na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu tel. 800 137 200. 

WAŻNE!

Bez zmian pozostaje sytuacja osób, które nie mają wykonanego pełnego szczepienia i nie chorowały w ciągu ostatnich 6 miesięcy na COVI-19 – te osoby są na kwarantannie o 7 dni dłużej niż domownik przebywający na izolacji.