Kolejny szybki test w Przychodni Rodzinnej Medica.

Autor: | Tagi: , , , , , | Komentarze: 0 | 29 marca, 2016

Test na paciorkowca jest prostym i szybkim badaniem, stosowanym w przypadku podejrzenia paciorkowcowego zapalenia gardła.  Wymaga jedynie pobrania wymazu z gardła.

Co to jest paciorkowiec?

Paciorkowce (łac. Streptococcus) to duża grupa bakterii, swoją nazwę zawdzięczająca wyglądowi pod mikroskopem – poszczególne bakterie układają się jedna za drugą, tworząc różnej długości „paciorki”. Większość gatunków paciorkowców jest nieszkodliwa dla człowieka, niektóre jednak mają zdolność wywołania choroby. Bakterie te mogą być przyczyną infekcji o różnym stopniu ciężkości, od względnie częstych i niegroźnych (jak zapalenie gardła) do poważnych, mogących zagrażać życiu (np. bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych).

Jednym z najczęściej wywołujących infekcje gatunkiem paciorkowca jest tzw. paciorkowiec ropotwórczy (Streptococcus pyogenes lub S. pyogenes). W nazewnictwie profesjonalny określany jest często jako paciorkowiec β-hemolizujący grupy A. Stanowi on częstą przyczynę ostrego bakteryjnego zapalenia gardła i migdałków, potocznie nazywanego anginą.

W szybkim teście na paciorkowca wykorzystuje się fakt, że każda komórka bakterii zaopatrzona jest w pewne charakterystyczne dla danego gatunku cząsteczki – tzw. antygeny. Ich wykrycie pozwala potwierdzić zakażenie paciorkowcem. Test pozwala na uzyskanie wyniku w ciągu kilku minut. Jego zasadniczą zaletą w stosunku do standardowego badania mikrobiologicznego jest więc jego szybkość (dla porównania wyniki posiewu dostępne są zwykle po co najmniej 48 godzinach hodowli).

 

Wskazania do wykonania testu na paciorkowca

Szybki test na paciorkowca wykonuje się najczęściej w przypadku wystąpienia objawów ostrej infekcji gardła (zwykle z jednoczesnym zajęciem migdałków). Zakażenie paciorkowcem najczęstsze jest u dzieci. Objawia się:

  • silnym bólem gardła,
  • wysoką gorączką (powyżej 38°C),
  • bólem głowy,
  • białym nalotem na migdałkach,
  • „obłożonym” (a w miarę rozwoju choroby – malinowym) językiem.

U dzieci zdarzają się również ból brzucha i wymioty. Wykonanie testu pozwala w takiej sytuacji szybko odróżnić infekcję bakteryjną od zakażenia wirusowego, które czasami przebiega podobnie. Jest to o tyle ważne, że antybiotyki stosowane w zakażeniach bakteryjnych (w tym wywołanych przez paciorkowce) nie działają na wirusy. Test pozwala więc zarówno uniknąć niepotrzebnej antybiotykoterapii, jak i wcześnie wdrożyć odpowiednie leki w przypadku potwierdzenia obecności paciorkowca.

Warto mieć na uwadze, że nieleczona angina wiąże się z ryzykiem powikłań. Niektóre z nich – jak np. gorączka reumatyczna lub ostre kłębuszkowe zapalenie nerek – mogą wiązać się z poważnymi następstwami. Test na paciorkowca ma szczególne znaczenie w sytuacjach, gdy nie ma możliwości wykonania posiewu oraz gdy stan chorego wymaga pilnego wdrożenia leczenia.

Źródło:http://wylecz.to/pl/badania/zabiegi-diagnostyczne/test-na-paciorkowca.html

Koszt wykonania badania: 20zł